Ventspils ziedu paklāju festivāls

Šogad pēc divu gadu pārtraukuma Ventspilī, atkal norisinājās ziedu paklāju festivāls ar devīzi – “DZIMŠANAS DIENAS TORTE”.  Šis bija divdesmitais ziedu paklāju festivāls pēc kārtas.

Jau 2020. gadā visi ar lielu nepacietību gaidīja šo floristu svētku un festivāla kulmināciju. Bet sākās vispasaules sērga, kam sekoja divu gadu pārtraukums un nu beidzot šā gada augusta sākumā atkal notika šis ilgi gaidītais pasākums.

“Floristu skola A-Ž” un Aija Žagariņa  visus šos 20 gadus ir atbalstījušas šo pasākumu. Aija pašā pirmajā festivālā ir bijusi dalībniece un pēc tam 19 reizes bijusi žūrijas komisijā. Atskatoties un atceroties, kā sākās šis festivāls, vislielākā pateicība jāsaka festivāla idejas autorei Rionai Ēcei, Ventspils domei un Ventspils labiekārtošanas kombinātam.

Festivāls ar katru gadu kļuva aizvien apmeklētāks, arī dalībnieku skaits auga. Ventspils pilsētas svētki vairs nebija iedomājami bez ziedu paklāju festivāla. Kur floristi, gan profesionāļi, gan amatieri, varēja parādīt savas idejas, prasmes un varēšanu. Festivāls kļuva starptautisks  un bez tuvākajām kaimiņvalstīm uz festivālu jau sāka braukt no visas pasaules. Latvija, Lietuva, Igaunija, Ukraina, Baltkrievija, Krievija, Itālija, Vācija, Polija, Austrālija, ASV un Japāna. Arī paklāju skaits no pieticīga skaita pieauga līdz pat 50 un vairāk ziedu paklājiem.

Festivāls kļuva par jauku vasaras nogales pasākumu, uz kuru floristi brauca ar lielu prieku. Katru gadu cita tēma, katru gadu jauni dalībnieki, jaunas idejas un kopā būšanas prieks. Mūsu “Floristu skolas A-Ž”  studentu komandas ir piedalījušies daudzus gadus ziedu paklāju festivālā, kas ir arī konkurss, kur dalībnieki iegūst pirmās vietas, apmeklētāju un dalībnieku balvas.

Ir bijuši neskaitāmi piedzīvojumi, pārdzīvojumi un notikumi. Kāda grupa, braucot no citas valsts, nebija aizdomājusies, ka būs nepieciešamas vīzas un tika izsēdināta uz robežas ar visiem ziediem. Kādā citā reizē rīta agrumā visus pārsteidzis pērkons un zibens un puse no visiem paklājiem pēc vētras peldēja ūdenī. Vēl kādu reizi kāds saguris ceļotājs bija iegūlies kādā no paklājiem.

Pilsētas svētku kulminācija – salūts, kas vienmēr izraisīja milzīgu sajūsmu. Koncerti, apbalvošana un floristu ballīte. Un vienmēr dalībnieku jautājums – kāpēc mums nav pirmā vieta? Jāteic, šis jautājums katru gadu ir bijis gana aktuāls, jo ne vienmēr skatītāju  un dalībnieku vērtējums sakrīt ar žūrijas vērtējumu. Žūrijas komisija ir diezgan liela, lai vērtējums būtu pēc iespējas objektīvāks. Bieži ir uzvarējušas ārzemju komandas. Jāteic, japāņu komanda uzvarēja pat 2 gadus pēc kārtas. Par viņu darbu varētu īpaši stāstīt, jo tik rūpīgi pārdomātu, floristiski sarežģītu un emocionālu darbu novērtēja visi. Ne velti viņi ieguva gan žūrijas, gan dalībnieku, gan skatītāju balvas, kas ir liels retums floristu konkursos.

Šogad kopumā bija vairāk kā 30 komandas, arī lietuviešu un igauņu komandas. Bija ļoti daudz jaunu dalībnieku, kam šī bija pirmā saskarsme ar floristiku un labākus rezultātus ieguva tās komandas, kuru dalībnieki ir bijuši floristikas skolu audzēkņi.

Pirmajā vietā šogad Igaunijas komanda, par kuras pirmo vietu žūrijai nebija nekādu domstarpību. Otrā vieta – Vecumnieku komanda un Ventspils mākslas skola ieguva trešo godpilno vietu.

Sarunās par festivāla nākotni nonācām pie slēdziena, ka šis unikālais ziedu paklāju festivāls. Un tas ir jāsaglabā kā Ventspils svētku sastāvdaļa. Bet jāmēģina arī kas mainīt, jo 20 gadi ir pietiekami ilgs laiks, lai ienestu kādas korekcijas arī šeit.